روش هاي درماني مكمل
 حلول ماه حزیران و حجامت / توجه ویژه رهبر به احیاء طب سنتیطب سنتی,طب اسلامی,طب ایرانی,طب مکمل,طب سوزنی,گیاهان دارویی,طبیب خراسان,طب,مشاوره طب سنتیابلاغ حکم نماینده موسسه حجامت ایران در استان خراسان شمالیطب سنتی,طب اسلامی,طب ایرانی,طب مکمل,طب سوزنی,گیاهان دارویی,طبیب خراسان,طب,مشاوره طب سنتیپیام تبریک به مناسبت روز پدرطب سنتی,طب اسلامی,طب ایرانی,طب مکمل,طب سوزنی,گیاهان دارویی,طبیب خراسان,طب,مشاوره طب سنتیاولین گردهمایی فعالان طب سنتی اسلامی در خراسان شمالیطب سنتی,طب اسلامی,طب ایرانی,طب مکمل,طب سوزنی,گیاهان دارویی,طبیب خراسان,طب,مشاوره طب سنتیکتاب معرفی طب سنتی اسلامی ایرانطب سنتی,طب اسلامی,طب ایرانی,طب مکمل,طب سوزنی,گیاهان دارویی,طبیب خراسان,طب,مشاوره طب سنتی
 
 
طب سنتی,طب مکمل,گیاهان دارویی,مشاوره طب سنتی,طبیب خراسان
 
به طبيب خراسان
اولين سامانه جامع اطلاع رساني مكاتب طبی كل نگر ايران خوش آمديد .


 
طب سنتی,طب مکمل,گیاهان دارویی,مشاوره طب سنتی,طبیب خراسان
- کاربر گرامی ؛ برای پیدا کردن مطلب مورد نظر خود از لینک جست و جو بالای سایت استفاده نمائید .
- در صورت مواجه شدن با مشكل فقط از لينك ارتباط با ما استفاده كرده و به مديريت سايت اطلاع دهيد .
- منتظر پيشنهادات و انتقادات سازنده شما هستيم .
آخرين بروزرساني:
تعداد مطالب سايت: 4663 | تعداد فايل هاي موجود براي دانلود: 21 | تعداد اعضاء: 608 | جديدترين عضو: Noushin | تعداد نظرات: 158 تعداد افراد آنلاين: 4
لينك به طبيب خراسان

طب مکمل و جایگزین

حفظ تندرستی در فصل بهار

مشاوره طب سنتی

اخبار طب سنتی ایران » مزاج شناسی »
طب سنتی,طب مکمل,گیاهان دارویی,مشاوره طب سنتی,طبیب خراسان
 

به پایگاه اطلاع رسانی طبيب خراسان | اولين سامانه جامع اطلاع رساني مكاتب طبی كل نگر ايران خوش آمدید.

دسته بندي موضوعات
جدیدترین مشاوره های طب سنتیبه محض خوردن غذاهایی که طبع سرد دارند هنوز غذا هضم نشده شقیقه هایم درد میگیرد

جدیدترین مشاوره های طب سنتیآیا نشانه عفونت هست؟

جدیدترین مشاوره های طب سنتیجرا پروستات بزرگ میشود و طب سنتی چه توصیه برای درمان این بیماری دارد

جدیدترین مشاوره های طب سنتیبرای درمان التهاب روده از چه داروی گیاهی می توان استفاده کرد

جدیدترین مشاوره های طب سنتیدختر 19 ساله مجرد هستم که پایین تنم دچار سلولیت شده

جدیدترین مشاوره های طب سنتیبرای اینکه دارای رحم و دستگاه تناسلی سالمی باشم و کیست و عفونت نداشته باشم چه دارویی را پیشنهاد میکنید .

جدیدترین مشاوره های طب سنتیجهت رفع مشكل كولیت روده چه درمان گیاهی مناسب میباشد؟

جدیدترین مشاوره های طب سنتیبدنم کهیر میزنه

جدیدترین مشاوره های طب سنتیمصرف خاكشیر برای رفع حالت تهوع عصبی

جدیدترین مشاوره های طب سنتیآیا تغذیه خاص یا کاری هست که باعث بشه موهای زاید کم بشه یا کمتر رشد کنه؟

جدیدترین مشاوره های طب سنتیدختر دو ساله دارم که دوست دارم موهایش را بگذارم بلند شود

جدیدترین مشاوره های طب سنتیمن به راحتی لاغر و به سختی چاق می شوم

جدیدترین مشاوره های طب سنتیآیا مصرف گیاه پنج انگشت موجب تیره شدن پوست میشود؟

جدیدترین مشاوره های طب سنتیآیا با قرار دادن لباس در معرض نور خورشید ضرعفونی میشود؟

جدیدترین مشاوره های طب سنتیجنینم رو در حدود 40روزگی سقط کردم

جدیدترین مشاوره های طب سنتیاز عینك طبی با شماره 3.5- و 3.5- استفاده می كنم

جدیدترین مشاوره های طب سنتیحدود 2 سال است که دچار ابریزش بینی هستم

جدیدترین مشاوره های طب سنتیحدود دو هفته هست که ریزش موی شدیدی دارم

مطالب در بخش : روش هاي درماني مكمل


اثربخشي داروي گياهي «گلنار فارسي» در درمان زنان مبتلا به خونريزي زياد رحمي
نتايج مطالعات پژوهشگران دانشگاه تربيت مدرس نشان داد: استفاده از داروي گياهي «گلنار فارسي» روشي مؤثر و ايمن در درمان زنان مبتلا به منوراژي است. اين داروي گياهي اثري نسبتاً مشابه با داروي «تران اگزاميک اسيد» در ميزان و طول مدت خونريزي قاعدگي و همچنين بهبود کيفيت زندگي مرتبط با سلامت در زنان مبتلا به منوراژي دارد.

به گزارش سرويس پژوهشي ايسنا، خونريزي زياد قاعدگي يکي از علل عمده کاهش کيفيت زندگي در زنان سنين باروري و نيز کم خوني فقر آهن محسوب مي‌شود. زيبا مزاري، کارشناس ارشد مامايي دانشگاه تربيت مدرس به منظور بررسي و مقايسه اثر درماني داروي گياهي «گلنار فارسي» در مقايسه با «تران اگزاميک اسيد» در درمان زنان مبتلا به منوراژي، پژوهشي را در قالب پايان نامه خود انجام و ارائه داده است.

مزاري در مورد ويژگي‌هاي «گلنار فارسي» گفت: «گلنار فارسي»، گل انار غيرمثمر است که در متون طب سنتي ايران به عنوان قابض و بندآورنده خون در شرايط باليني متنوعي از جمله هموروئيد، التهاب و خونريزي لثه، خونريزي بيني، و خونريزي زياد رحمي استفاده مي‌شده است.
  

طب سنتی,طب مکمل,گیاهان دارویی,مشاوره طب سنتی,طبیب خراسان
  
 نسخه مناسب برای چاپ

تاثير عصاره کلاله زعفران در مهار سرطان
يافته هاي محققان ايراني نشان داد:
تاثير عصاره کلاله زعفران در مهار سرطان   
خبرگزاري دانشجويان ايران - مشهد
پژوهشگران مرکز تحقيقات علوم دارويي دانشكده داروسازي دانشگاه علوم پزشکي مشهد طي پژوهشي به خواص ضد سرطاني گياه زعفران پي بردند.

به گزارش خبرنگار پژوهشي خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) منطقه خراسان،‌ دکتر حسين حسين‌زاده، عضو مرکز تحقيقات علوم دارويي دانشگاه علوم پزشکي مشهد با اشاره به اين‌که سرطان يکي از بزرگترين علل مرگ و مير در جهان به شمار مي‌رود و سالانه بيش از شش ميليون نفر جان خود را به دليل اين بيماري از دست مي‌دهند، اظهار كرد: در اين ميان کاروتنوئيدها داراي اثرات ضد سرطاني، ضد جهش زايي و تعديل کنندگي سيستم ايمني بدن هستند و زعفران که از کلاله‌هاي خشک شده گياه زعفران گرفته مي‌شود از جمله منابع سرشار از کاروتنوئيدها است.
  

طب سنتی,طب مکمل,گیاهان دارویی,مشاوره طب سنتی,طبیب خراسان
  
 نسخه مناسب برای چاپ

اصلی ترین ویژگی طب کل نگر بی شک این است که کل بدن را به عنوان یک سیستم واحد نگاه می کند که هر جزء آن با اجزای دیگر در تعامل است حقیقتی که در هر سطحی از آفرینش جاری است؛ از ذرات درون هسته اتم تا سلول ها، ارگان های داخلی بدن، موجودات ساکن زمین، منظومه های بالاتر و تا دور ترین کهکشان ها همه به نوعی با هم در ارتباطند و بر هم اثر گذار.
در طب کل نگر زانو درد را از زانو درمان نمی کنند، بلکه سعی بر این است که تمام ارگان های داخلی مرتبط با این عدم تعادل، با بیدار کردن نیروهای حیاتی خود بدن آرام آرام هماهنگی خود را بازیابند تا در نتیجه آن، تمامی اختلالات منتج از آن بر طرف شود که درد زانو هم یکی از این اختلالات است.
طب کل نگر مکاتب متنوعی را شامل می شود (بیش از 250 مکتب مختلف) که گمان می کنم این مکاتب علیرغم تفاوت ها شان همگی یک جایی بر هم منطبقند چرا که اصولا جهان تجلی یک حقیقت واحد است و سلامت انسان هم جلوه ای از این حقیقت، و از همین روست که هر مکتبی که در درمان موفق است می تواند به گوشه ای از این حقیقت دست یافته باشد.

    
 نسخه مناسب برای چاپ

همه ما حتي خود پزشكان و عزيزانشان با ناراحتي، بيماري و مرگ روبرو بوده و هستيم. اما براي درمان به چه كسي اعتماد مي‌كنيم؟ بهترين درمان كدام است؟ نتيجه مناسب چيست و چه زماني به دنبال روش ديگري خواهيم رفت؟ پاسخ به اين سوألات به عوامل متعددي وابسته است. اينكه از نظر ما تعريف واقعي سلامتي و بيماري چيست؟ چه باورهايي داريم و چه عواملي درستي روش درماني ما را تأييد مي‌كند؟ و اصولاً هنگام بيماري از چه كساني كمك و مشاوره مي‌خواهيم؟ به طور كلي هر كس روش درماني خود را طبق « الگوها»‌ و «درك خود از هستي» انتخاب مي‌كند. آنچه مسلم است اينكه هميشه به دنبال موثرترين، سريعترين، كم عارضه‌ترين و كم هزينه‌‌ترين راه براي درمان و يا دست كم كاهش مشكلات يا ترس ناشي از بيماری مي‌گرديم.

علي‌رغم آنكه سيستم هاي بهداشتي اكثر كشورهاي دنيا طبق اصول پزشكي رايج يا مكتب «‌آلوپاتي» ـ كه مبناي آن طب غربي است ـ برنامه‌ريزي شده است، اما طبق بررسيها، آنچه كه « طب مكمل» يا «جايگزين» خوانده مي‌شود روز به روز در بين مردم طرفداران بيشتري پيدا مي‌كند. گرايش به طب مكمل دو جنبه دارد. يكي گرايشي كه در مردم به وجود آمده و ديگري گرايشي كه در مجموعه علمي، دانشگاهي و دولتي پديدار شده است. افزايش علاقه و استفاده از طب مكمل در بين مردم به تغيير در الگوها، ارزشها و خواسته‌هاي اجتماعي برمي‌گردد كه در چند دهه گذشته نسبت به سيستم مراقبت سلامت مدرن حاصل شده است.

در واقع طب مکمل به مجموعه‌اي از روشهاي تشخيصي و درماني اطلاق مي‌شود كه با تفكر حاكم برسيستمهاي بهداشتي رايج تفاوت كلي دارد. اغلب اين روشها تاريخچه بسيار طولاني و حتي چند هزارساله دارند كه نياكان انسانها بر اساس دريافتها، باورها و تجربيات هر فرهنگي به آن دست يافته و به كار برده‌اند. حال به طور مختصر با برخی از این روشها آشنا می شویم:

  

طب سنتی,طب مکمل,گیاهان دارویی,مشاوره طب سنتی,طبیب خراسان
  
 نسخه مناسب برای چاپ

گوهردرمانی( آروماتراپی)

یا من اسمه دواء و ذکره شفاء

گوهردرمانی( آروماتراپی)

تعریف:

آروماتراپی « درمان=Therapy ، ماده معطر=Aroma»یکی از شاخه های طب مکمل (آلترناتیو ) است که ریشه در قدیمی ترین تلاش بشر برای درمان بیماریها دارد. در واقع هنر و علم استفاده از اسانسهای گیاهی در درمان جسم ،فکر،روح واحیاء زیبایی؛آروماتراپی و در فارسی گوهردرمانی، عطر درمانی یا رایحه درمانی نامیده میشود.

  

طب سنتی,طب مکمل,گیاهان دارویی,مشاوره طب سنتی,طبیب خراسان
  
 نسخه مناسب برای چاپ

طب سنتي چين


چكيده مقاله:طب سنتي چين
درطب سنتی چین ، تاریخ طب ملیت " هان " دیرینه تر و تجربیات عملی آن و شناخت تئوریک آن گسترده تر است .

طب چینی درحوضه رودخانه زرد چین بوجود آمده و مدتهاپیش سیستم علمی و دانشگاهی آن شکل گرفته است. در فرایند درازمدت توسعه طب چینی ، هر سلسله نوآوری هایی داشته و بسیار پزشکان مشهور را پرورش داده و مکاتب فکری مهم و آثار معروفی بوجود آورده است .

در کتیبه های دوران " این شآن " ( قرن 11 ق . م - 16 ق. م ) ، نگاشته شده بر روی استخوان ها یا لاک لاک پشتان در بیش از 3000 سال پیش، مواردی مربوط به پزشکی و بهداشتی و بیش از 10 نوع بیماری درج شده است. درسلسه " جئو" ، روش های درمانی ازجمله شیوه های چهارگانه تشخیص بیماری یعنی نظارت ، استماع و استشمام ، استفهام و گرفتن نبض و طرز معالجه مانند ، دارو ، سوزنی و عمل جراحی مورد استفاده قرار گرفت. در دوران سلسله های " چین " و " هان " ، " هوان دی نه جین " چنین آثار طبی با تئوری منظم به رشته تحریر درآمد. این کتاب نخستین اثر کلاسیک و تئوریک موجود طب چینی بشمارمیرود. " تئوری بیماری های مرتبط با سرماخوردگی" که " جان جون جین" نوشته است، شامل اصول تشخیص امراض گوناگون و معالجه آنها براساس تحلیل همه جانبه بیماری ها و حالت مزاجی بیماران است. این اثر برای توسعه طب بالینی تأثیرگذار بوده است. علم جراحی در سلسله " هان " سطح نسبتا عالی داشت. طبق کتاب " تاریخ سه کشور پادشاهی " ، " خوا تو " طبیب مشهوری زندگی می کرد که به درمان بیماری های گوناگون می پرداخت و از مایع بی حسی تمام بدن بنام " پودر ما فی " برای جراحی ها استفاده می نمود.

  

طب سنتی,طب مکمل,گیاهان دارویی,مشاوره طب سنتی,طبیب خراسان
  
 نسخه مناسب برای چاپ

طب مکمل یا جامع نگر، کل نگر، حاشیه، غیر متعارف و آلترنلتیو (جایگزین)در بر گیرنده انواع رویکردهای درمانی است که بیرون از قلمرو پزشکی مدرن غرب قرار دارد.
توجه به درمان های طبیعی از دهه 1960 رو به افزایش گذاشته است؛ در جهان امروز امکان فراهم نمودن زمینه ارتقا سلامت افراد جامعه از راه های دیگری نیز ممکن است که بر خلاف سیستم پزشکی کلاسیک رایج نه تنها نیازی به هزینه ها و تجهیزات هنگفت ندارد بلکه با استفاده از امکانات بالقوه موجود در انسانها و طبیعت و شناخت و معرفی آنها و نیز آموزش بیشتر، انسانها می توانند به سطوح بالای سلامت دست یابند.

  

طب سنتی,طب مکمل,گیاهان دارویی,مشاوره طب سنتی,طبیب خراسان
  
 نسخه مناسب برای چاپ

این طب که یکی از روش های درمان طب سنتی چینی سابقه بیش از 4000 ساله داردمقدمه ای بر طب سوزنی امروزه بسیار در جوامع غربی مورد تحقیق و بررسی قرار می گردد و به عنوان طب مکمل (alternative medicine)شناخته شده است نسخ طب سوزنی  یکی از قدیمی ترین نسخ درمانی است  که موجود می باشد ,البته باید متذکر شوم که این طب باستانی به طور مستمر در حال بررسی و پیشرفت است وحتی در کشورهایی مانند آلمان تحقیقات بسیار وسیعی   انجام می شود .
البته باور این  طب سنتی برای ما ایرانی ها که سابقه بسیار درخشانی از طب سنتی داریم و چگونگی برخورد ما با آن  بسیار مثبت تر از جوامع غربی است .
اساس این طب برای درمان متفاوت است زیرا که بسیار متفاوت نیز به بدن انسان می نگرد .ولی این  دلیل  برمتضاد بودن این طب با طب مدرن نیست بلکه  آنها مکمل یکدیگر هستند .

  

طب سنتی,طب مکمل,گیاهان دارویی,مشاوره طب سنتی,طبیب خراسان
  
 نسخه مناسب برای چاپ
" نداي فطرت، سلامتي با طبيعت" دکتر سید مهدی میرغضنفری      89/10/17  

انواع روش های طب مکملسوال: امروزه چند مکتب یا روش طبی غیر از پزشکی رایج شیمیایی در دنیا وجود دارد؟ نام، مشخصات و توانمندی های آن ها چیست؟ در چه حدی می توان برای امر سلامت (پیشگیری یا درمان) از آن ها بهره جست؟

تعداد انواع مكاتب طب مكمل، سنتي و روش هاي درماني، كمكي يا جايگزين به بیش از 150 مي‌رسد كه در اينجا به بعضي از مهم ترين و شايع ترين موارد، تنها اشاره‌اي مي‌كنيم.
تذكر يك نكته نيز ضروري است كه اغلب در طب مكمل و سنتي كلمات، اصطلاحات و مفاهيمي وجود دارد كه قابل ترجمه به زبان علمي روز دنيا ( يا عبارات غربي و انگليسي) نيستند. گاهي نيز اصطلاحات ظاهراً مشابه هستند اما مفهوم آنها فرق مي‌كند. به عبارت ديگر هر مكتبي فرهنگ واژگان يا ترمينولوژي خاص خودش را دارد؛ بنابراين تطبيق يا ترجمه تحت‌اللفظي اين اصطلاحات با كلمات موجود در پزشكي رايج نه تنها ضرورتي ندارد بلكه نبايد انجام شود چرا كه اصولاً روش فكري و ديدگاه ها و فلسفه وجودي اين مكاتب با يكديگر و يا پزشكي رايج متفاوت است. بهمين دليل روش تقسيم ‌بندي، اصول تشخيصي و نامگذاري بيماري ها نيز در اكثر اين رويكردها با يكديگر متفاوت است. آنچه كه ضروري و مهم است تشخيص بيماري در هر مكتب، درمان درست و نتيجه مناسب مي‌باشد.
  

طب سنتی,طب مکمل,گیاهان دارویی,مشاوره طب سنتی,طبیب خراسان
  
 نسخه مناسب برای چاپ
" نداي فطرت، سلامتي با طبيعت" -      دکتر سید مهدی میرغضنفری   89/10/17

alternative medبدليل اينكه واژه طب مكمل و سنتی امروزه بيش از ساير واژه ها براي توصيف شاخه هاي طبي غير از طب رايج بكار مي رود و از طرفی بسیاری از مردم با این سوال مهم مواجه می شوند که آیا استفاده از طب های سنتی و مکمل اصولا کاری عقلانی، منطقی و درست است یا نه؛ در این مقاله قصد داريم پيرامون آن مطالب مبسوط تري ارائه نماييم. در اين زمينه به بررسي جايگاه طب مكمل در جهان و ميزان توجه ملت ها و دولت ها به آن با ارائه آمار وارقام منتشر شده از منابع معتبر می پردازیم.

سوال: آیا موضوع طب سنتی و مکمل فقط در ایران مطرح است؟ این مکاتب در سایر کشورهای دنیا (مخصوصا کشورهای به اصطلاح پیشرفته غربی) و ایران در عرصه های مختلف، چه جایگاهی دارند؟ جایگاه این رشته های طبی در دنیا نشانه چه واقعیت مهمی است؟
  

طب سنتی,طب مکمل,گیاهان دارویی,مشاوره طب سنتی,طبیب خراسان
  
 نسخه مناسب برای چاپ
برو به صفحه  [1] 2

[-] كليات مباحث