عنوان خبراگر اضافه وزن دارید میوه را جایگزین شیرینی کنید
(شاخه: تدابير و اغذيه)
ارسال شده توسط طبيب ايران زمين
جمعه 18 فروردين 1396 - 09:53:34


اگر اضافه وزن دارید میوه را جایگزین شیرینی کنید
مدیرکل دفتر طب سنتی، ایرانی-اسلامی وزارت بهداشت با بیان اینکه در موقع خوردن آجیل و تنقلات همچنین میوه‌ها تنها از یک نوع مصرف کنیم، گفت: شیرینی‌های ساده مثل نخودچی یا برنجی گزینه‌های بهتری هستند. اگر اضافه وزن دارید میوه را جایگزین شیرینی کنید.


 
دکتر محمود خدادوست ضمن تاکید بر اهمیت توجه به سلامت در دیدگاه طب ایرانی گفت: مردم هر سال یک بار به متخصصان طب سنتی و سلامتکده‌های طب سنتی مراجعه کنند زیرا سلامتکده‌های طب سنتی مختص بیماران نیست بلکه افراد سالم نیز می‌توانند از خدمات این سلامتکده‌ها بهره‌مند شوند.
 
وی با بیان اینکه توجه به نو شدن زمان و آغاز فصل طراوت باید با نو شدن رفتارها و کنار گذاشتن عادات غلط همراه باشد، اظهارکرد: بیایید یک قدم برای سلامتی به جلو برداریم و امسال یک عادت سلامت بخش را در زندگی خود نهادینه کنیم. این عادت می‌تواند توجه هر روزه به مبدا خلقت و سلامت، و کمک گرفتن از طبیب ازلی باشد همچنین می‌توانید برای توصیه‌های کلی سلامت‌بخش راهکارهای جزئی بیابید. به عنوان نمونه می‌توانید برای افزایش فعالیت روزانه قبل از رسیدن به مقصد (مثلا یک ایستگاه زودتر) پیاده شوید و بقیه مسیر را پیاده بروید. خودداری از نوشیدن نوشابه‌های گازدار و به جای آن مصرف شربت سکنجبین یا شربت آبلیمو نیز می‌تواند یک از این قدم‌ها باشد.
 
مدیر کل دفتر طب سنتی، ایرانی-اسلامی وزارت بهداشت تصریح کرد: استفاده از چای بدون طعم دهنده‌های مصنوعی، جایگزین کردن دمنوش‌های گیاهی، کمتر کشیدن روزی یک نخ سیگار برای سیگاری‌ها یا مصرف سبزی خوردن به جای ماست و ترشی و سالاد همراه غذا می‌تواند از این گزینه ها باشد. این قدم‌ها باید برای شما قابل انجام باشد و خیلی ایده‌آل‌گرایانه و دشوار نباشد و برای انجام آن باید مصر و مصمم باشید.
 
وی همچنین گفت: حذف وعده ناهار و غنی‌تر کردن وعده صبحانه توصیه همیشگی ما در ایام نوروز است. اگر احساس پری می کنید یک وعده در میان، غذا بخورید. مثلاً اگر ناهار خوردید شب شام نخورید.
 
مدیرکل دفتر طب سنتی، ایرانی-اسلامی وزارت بهداشت یادآور شد: اگر مشکل معده و سوء هاضمه دارید سعی کنید آب و مایعات را همراه با غذا نخورید. کباب‌ها غذای مناسبی برای شما هستند اما غذاهای سرخ شده در روغن و همچنین مصرف سبزیجات و میوه ها خیلی برای شما مناسب نیست. در میوه ها نیز سیب و موز برای این دسته بیماران مناسب‌تر است.
 
خدادوست مصرف دمنوش گزنه و سبزیجات پخته نظیر هویج، کلم، زیتون، جو و کرفس و شنبلیله را برای بیماران دیابتی مناسب دانست.
 
مدیرکل دفتر طب سنتی، ایرانی-اسلامی وزارت بهداشت توصیه کرد: مبتلایان به پرفشاری خون گریپ فروت را می شناسند اما شاید ندانند که مصرف همزمان آن با داروهای فشار ممکن است آنها را به شوک ببرد. پس مراقب باشید و چای ترش (رز چینی) را هم فراموش نکنید.
 
مدیر کل دفتر طب سنتی، ایرانی-اسلامی وزارت بهداشت در خصوص عیدی دادن نیز گفت: یک پیشنهاد این است که همراه عیدی به فرزندانتان یک گلدان گل کوچک هدیه بدهید. هر روز از او بخواهید که به آن نگاه کند و آن را آب دهد. بدین ترتیب هم به سلامت روحی او کمک کرده و هم علاقه به طبیعت را در او زنده نگه داشته‌اید.
 
خدادوست درباره سیزده بدر نیز گفت: مهم نیست کجا می روید. مهم این است که از این روز حتی اگر جایی نرفته‌اید بتوانید لذت ببرید حتی اگر در ترافیک خروج از شهر یا ورود به شهر قرار بگیرید. مهم این است که به رغم همه کمبودها بتوانید شاد باشید و دیگران را شاد کنید. تعادل اعراض نفسانی یعنی کنترل خشم، ناراحتی و شادی یکی از مهمترین اصول حفظ تندرستی طب ایرانی است و این روز برای ایجاد تعادل، مناسب است.
 
به گزارش سایت «وبدا»، وی در پایان گفت: ۱۴ فروردین را شروع ماراتون نفس گیر تا سال بعد و یک سال کار خسته کننده نبینید. شما احتیاج دارید روز خود را به چهار قسمت تقسیم کنید؛ کار، استراحت، عبادت، و تفریح. بدانید که سه قسمت اول وابسته به قسمت آخر هستند. پس هر روز ساعاتی را به تفریح اختصاص دهید و هر هفته نیز در آخر هفته‌ها برنامه تفریحات ساده و سالم داشته باشید تا روح پرنشاط و بدن سالم، ابزار پرواز دائمی شما به سمت سلامت و کمال باشد.
 
 این خبر از طرف طب سنتی,طب مکمل,گیاهان دارویی,مشاوره طب سنتی,طبیب خراسان
( http://tabib-khorasan.ir/news.php?extend.4673 )