طب سنتي
 حلول ماه حزیران و حجامت / توجه ویژه رهبر به احیاء طب سنتیطب سنتی,طب اسلامی,طب ایرانی,طب مکمل,طب سوزنی,گیاهان دارویی,طبیب خراسان,طب,مشاوره طب سنتیابلاغ حکم نماینده موسسه حجامت ایران در استان خراسان شمالیطب سنتی,طب اسلامی,طب ایرانی,طب مکمل,طب سوزنی,گیاهان دارویی,طبیب خراسان,طب,مشاوره طب سنتیپیام تبریک به مناسبت روز پدرطب سنتی,طب اسلامی,طب ایرانی,طب مکمل,طب سوزنی,گیاهان دارویی,طبیب خراسان,طب,مشاوره طب سنتیاولین گردهمایی فعالان طب سنتی اسلامی در خراسان شمالیطب سنتی,طب اسلامی,طب ایرانی,طب مکمل,طب سوزنی,گیاهان دارویی,طبیب خراسان,طب,مشاوره طب سنتیکتاب معرفی طب سنتی اسلامی ایرانطب سنتی,طب اسلامی,طب ایرانی,طب مکمل,طب سوزنی,گیاهان دارویی,طبیب خراسان,طب,مشاوره طب سنتی
 
 
طب سنتی,طب مکمل,گیاهان دارویی,مشاوره طب سنتی,طبیب خراسان
 
به طبيب خراسان
اولين سامانه جامع اطلاع رساني مكاتب طبی كل نگر ايران خوش آمديد .


 
طب سنتی,طب مکمل,گیاهان دارویی,مشاوره طب سنتی,طبیب خراسان
- کاربر گرامی ؛ برای پیدا کردن مطلب مورد نظر خود از لینک جست و جو بالای سایت استفاده نمائید .
- در صورت مواجه شدن با مشكل فقط از لينك ارتباط با ما استفاده كرده و به مديريت سايت اطلاع دهيد .
- منتظر پيشنهادات و انتقادات سازنده شما هستيم .
آخرين بروزرساني:
تعداد مطالب سايت: 4663 | تعداد فايل هاي موجود براي دانلود: 21 | تعداد اعضاء: 606 | جديدترين عضو: meaebi | تعداد نظرات: 158 تعداد افراد آنلاين: 9
لينك به طبيب خراسان

طب مکمل و جایگزین

حفظ تندرستی در فصل بهار

مشاوره طب سنتی

اخبار طب سنتی ایران » مزاج شناسی »
طب سنتی,طب مکمل,گیاهان دارویی,مشاوره طب سنتی,طبیب خراسان
 

به پایگاه اطلاع رسانی طبيب خراسان | اولين سامانه جامع اطلاع رساني مكاتب طبی كل نگر ايران خوش آمدید.

دسته بندي موضوعات
جدیدترین مشاوره های طب سنتیبه محض خوردن غذاهایی که طبع سرد دارند هنوز غذا هضم نشده شقیقه هایم درد میگیرد

جدیدترین مشاوره های طب سنتیآیا نشانه عفونت هست؟

جدیدترین مشاوره های طب سنتیجرا پروستات بزرگ میشود و طب سنتی چه توصیه برای درمان این بیماری دارد

جدیدترین مشاوره های طب سنتیبرای درمان التهاب روده از چه داروی گیاهی می توان استفاده کرد

جدیدترین مشاوره های طب سنتیدختر 19 ساله مجرد هستم که پایین تنم دچار سلولیت شده

جدیدترین مشاوره های طب سنتیبرای اینکه دارای رحم و دستگاه تناسلی سالمی باشم و کیست و عفونت نداشته باشم چه دارویی را پیشنهاد میکنید .

جدیدترین مشاوره های طب سنتیجهت رفع مشكل كولیت روده چه درمان گیاهی مناسب میباشد؟

جدیدترین مشاوره های طب سنتیبدنم کهیر میزنه

جدیدترین مشاوره های طب سنتیمصرف خاكشیر برای رفع حالت تهوع عصبی

جدیدترین مشاوره های طب سنتیآیا تغذیه خاص یا کاری هست که باعث بشه موهای زاید کم بشه یا کمتر رشد کنه؟

جدیدترین مشاوره های طب سنتیدختر دو ساله دارم که دوست دارم موهایش را بگذارم بلند شود

جدیدترین مشاوره های طب سنتیمن به راحتی لاغر و به سختی چاق می شوم

جدیدترین مشاوره های طب سنتیآیا مصرف گیاه پنج انگشت موجب تیره شدن پوست میشود؟

جدیدترین مشاوره های طب سنتیآیا با قرار دادن لباس در معرض نور خورشید ضرعفونی میشود؟

جدیدترین مشاوره های طب سنتیجنینم رو در حدود 40روزگی سقط کردم

جدیدترین مشاوره های طب سنتیاز عینك طبی با شماره 3.5- و 3.5- استفاده می كنم

جدیدترین مشاوره های طب سنتیحدود 2 سال است که دچار ابریزش بینی هستم

جدیدترین مشاوره های طب سنتیحدود دو هفته هست که ریزش موی شدیدی دارم

مطالب در بخش : طب سنتي


اعضاء رئيسه بدن اعضاء رئيسه بدن

ما در طب سنتي سه سيستم مهم براي داخل بدن قائل هستيم :
1) قلب                         2) مغز                      3) کبد
کبد کارش خونسازي است.
مغز پيام رساني است .
قلب کارش خون رساني است .
( اينها اعضاء رئيسه بدن هستند) .
اگر اين اعضاء در بدن نباشد، بدن قادر به ادامه حيات نيست. يعني شخص ممکن است بدون کليه يا معده بتواند زندگي کند اما بدون مغز نمي‌تواند زندگي کند، بدون کبد هم ممکن است يک مقدار بسيار کم بتواند به زندگيش ادامه دهد. در هر کدام از اينها يک نيرو يا قوتي نهفته است.
در قلب قوت حيواني نهفته است.
در مغز نيروي نفساني نهفته است.
در کبد نيروي نباتي نهفته است.
- بين موجوداتي که در روي زمين هستند مي‌بينيد که نباتات رشد و نمو دارند . پس کبد يا نيروي حياتي کارش رشد و نمو و بدل ما يتحلل است (جايگزين کردن مواد و غذا). يعني غذايي که در بدن تحليل مي‌رود کبد جايگزين مي کند.            
  

طب سنتی,طب مکمل,گیاهان دارویی,مشاوره طب سنتی,طبیب خراسان
  
 نسخه مناسب برای چاپ

اسباب گرمي و سردي در بدن اسباب گرمي و سردي در بدن

الف) اسباب گرمي‌در بدن : چه چيزهايي موجب گرم شدن بدن مي‌شود؟
1- غذا و نوشيدني معتدل: يعني در مقدار و مزاج معتدل باشد. البته اگر زيادتر از حد اعتدال خورده شود اين سبب سرد شدن بدن مي‌شود.
يکي از عللي که بعضي افراد لاغر هستند پرخوري افراد است. چون پرخوري بيش از حد باعث مي‌شود که هضم کامل صورت نگيرد و موجب سردي بدن مي‌شود و موجب پايين آمدن وزن اينها مي‌شود. اين افراد با روزه گرفتن معمولاً وزنشان بالا مي‌رود.
2- ورزش در حد اعتدال : ورزش در حد اعتدال موجب گرمي بدن مي‌شود. برخلاف آن آرامش بيش از حد و سکون در يک جا مي‌تواند موجب سرد شدن بدن شود و طبيعت بدن رو به سردي رود. نقطه مقابل آن ورزش بيش از حد هم موجب سرد شدن بدن مي‌شود چون باعث مي‌شود قواي بدن رو به تحليل برود.
3- ضمادها و مواد و روغنهايي که بر بدن گذاشته مي‌شود و بادکش کردن بدون اينکه خون خارج کنند . اين هم موجب گرمي بدن مي‌شود.
4- استحمام در حد اعتدال : اگر کسي استحمام نکند موجب مي‌شود مواد در بدنش حرکت نکند و اگر استحمام بيش از حد طول بکشد يا گرمابه بيش از حد گرم باشد اين موجب تحليل رفتن مواد مي‌شود و موجب سردي در بدن مي‌شود.

  

طب سنتی,طب مکمل,گیاهان دارویی,مشاوره طب سنتی,طبیب خراسان
  
 نسخه مناسب برای چاپ

اسباب خشکی و تری بدن اسباب خشکی و تری بدن

الف) اسباب رطوبت بدن :
سبب هايي که رطوبت بدن را زياد مي کنند عبارتند از :
1- ورزش نکردن و سکون بيش از حد : چون بدن نمي‌تواند سوخت و ساز عادي را داشته باشد و حرارت بالا برود. لذا موجب افزايش رطوبت در بدن مي‌شود.
2- خواب بيش از حد : چون حرارت تسکين پيدا مي کند موجب بالا رفتن فضولات بدن مي‌شود و رطوبت ها زياد مي‌شود.
3- احتباس ( ضد استفراغ )
احتباس : دفع نشدن مواد موجود در بدن که بايد طبق عادت دفع شود. مثل احتباس حيض يا احتباس عرق – اين احتباس باعث مي‌شود که رطوبتهاي بدن بالا برود. فرد دچار درد مفاصل مي‌شود و اعصاب به هم مي ريزد و جهاز هاضمه هم کارش نيمه کامل مي‌شود.
بعضي ها منافذ پوستيشان بسته مي‌شود. بسته شدن اين منافذ موجب مي‌شود که رطوبت بدن بالا مي‌رود. يعني جلوگيري از دفع عرق موجب بالا رفتن رطوبت بدن مي‌شود. مثل استفاده از جفت بلوط كه بسيار قابض است و مسام را مي‌بندد و مانع از تعريق مي‌شود.

  

طب سنتی,طب مکمل,گیاهان دارویی,مشاوره طب سنتی,طبیب خراسان
  
 نسخه مناسب برای چاپ

گياه درماني در بيماري هاي پوستي
اخيرا استفاده ازدرمانهاي گياهي به طور فزاينده اي در ميان بيماراني كه به دنبال روش هاي درماني سنتي هستند ،مرسوم شده و مورد پسند بيماران و پزشكان قرار گرفته است.
تعداد ويزيت هاي انجام شده توسط پزشكان طب سنتي در آمريكا به سرعت در حال افزايش است. در 1997 تعداد اين ويزيت ها تقريبا 629 ميليون مورد بود كه از تعداد ويزيت هاي كل پزشكان مراقبت هاي اوليه فراتر مي باشد(1). در اين سال تقريبا 27 ميليون دلار براي درمانهاي سنتي هزينه شده و 24/3 بيليون دلار آن مربوط به درمانهاي گياهي مي باشد(2). به طور تخميني تقريبا 50% از مردم انواعي از طب سنتي را مورد استفاده قرار مي دهند و بسياري از بيماران اين موضوع را به پزشك خود نمي گويند. در آلمان يك مرجع تنظيم كننده بنام كميسيون E بررسي گسترده گياهان شايع را انجام و كيفيت اثر بخشي باليني و موارد استفاده 300 فرآورده گياهي را مورد ارزيابي قرار داده (4/3) و اين بررسي ها به استاندارد شدن درمانهاي گياهي اعمال مي نمايد. در اروپا و آسيا هزاران سال درمانهاي گياهي به طور موفقيت آميزي در درمان اختلالات پوستي به كار رفته اند.
  

طب سنتی,طب مکمل,گیاهان دارویی,مشاوره طب سنتی,طبیب خراسان
  
 نسخه مناسب برای چاپ

پسته در طب سنتي ايران
دكتر سيد شاهين سلطاني
پزشک و عضوانجمن تحقيقات طب سنتی ايران

به زبان سرياني بستي  به عربي فستق به يوناني بسطاقيا ناميده مي شود. نام رايج گياه piostachio  و نام علمي آن pistacia vera  مي باشد.
طول درخت پسته در مناطق حاره تا ارتفاع ده متر هم مي رسد ولي در مناطق معتدله ارتفاع آن كمتر است و به صورت درختچه در مي آيد. در متون طب سنتي ذكر شده كه دو نوع جبلي (وحشي و خودرو) و بستاني دارد. كه نوع دوم از پسته جبلي درشت تر است. افغانستان ، سوريه ، نواحي مديترانه ، كاليفرنياي آمريكا و ايران (رفسنجان ، دامغان ، خراسان و قزوين) از نواحي پرورش درخت پسته است. ميوه درخت پسته در يك سال داراي مغز مي باشد و در يك سال مغز ندارد كه به آن بزغنج مي گويند.
پسته غير مقشر يعني پسته به همراه پوست تا مدت ها سالم مي ماند اما نوع مقشر يعني پسته اي كه پوستش كنده شده باشد اگر چند روز بماند تازگي و طراوتش را تا حدي از دست مي دهد و بهترين پسته پسته تازه است كه بتازگي پوستش را كنده باشند و تازه مقشر شده باشد.
مغز پسته داراي طعم مطبوع .و ملايم است و پوشيده از يك قشر خيلي نازك و جدا نشدني و به رنگ قرمز است كه اصطلاحا جفت ناميده مي شود. ميوه پسته سفت و تا حدي خشك است .
  

طب سنتی,طب مکمل,گیاهان دارویی,مشاوره طب سنتی,طبیب خراسان
  
 نسخه مناسب برای چاپ

طبيعت سرد و گرم بدن
محققاني كه در اين زمينه تحقيق كرده اند، معتقدند افراد گرم مزاج به مصرف مواد غذايي سرد تمايل دارند و در صورت مصرف غذاهاي گرم مثل شكلات، عسل و خرما، دچار التهاب و گر گرفتگي مي شوند و همچنين افرادي كه سردمزاج هستند، با مصرف غذاهاي سرد مثل ماست و ترشي دچار ناراحتي هايي نظير درد استخوان ها يا ضعف و بي حالي مي شوند.
بر اين اساس است كه توصيه مي شود افرادي كه طبيعت گرم صفراوي يا دموي دارند، غذاهاي سرد مصرف كنند تا گرمي آنان تعديل شود و افرادي كه طبع سرد بلغمي يا سوداوي دارند، غذاهاي گرم مصرف كنند يا با مخلوط غذاهاي سرد و گرم، اثر سردي و گرمي خنثي شود.
سردي و گرمي كه در طب جديد با عنوان غذاهاي كم كالري و پر كالري نام برده مي شود، واقعيت غير قابل انكار است و به عقيده محققان، در صورت پيروي از الگوهاي صحيح، افراد از مصرف مواد غذايي مختلف بهره مند خواهند شد.
هر فرد به صورت تجربي قادر است تا طبيعت خود را شناسايي كند تا بر اين اساس، از ناهماهنگي بين مواد غذايي و عوارض حاصل از آن پيشگيري كند. همان طور كه گفته شد، افرادي كه طبيعت گرم دارند، تحمل گرما را ندارند و به مصرف مواد غذايي خنك و سرد تمايل دارند، زيرا اين گونه مواد غذايي انرژي كمتري دارد اما افرادي كه طبيعت سرد دارند، سرمايي هستند، آب و هوا و مواد غذايي گرم براي آنان مناسبتر است و تمايل آنان به مصرف مواد غذايي گرم و پر انرژي است. استادان طب سنتي در خصوص علت بروز اين پديده در افراد، معتقد هستند مزاج افراد يا مادرزادي و يا اكتسابي است.
  

طب سنتی,طب مکمل,گیاهان دارویی,مشاوره طب سنتی,طبیب خراسان
  
 نسخه مناسب برای چاپ

طب سنتی در ایران
قدمت و پيشينة طب سنتي را در هيچ كشوري به درستي نمي‌توان تخمين زد اما مي‌توان اين احتمال را داد كه با خلقت بشر علم پزشكي نيز به وجود آمد. در مجموع از زماني كه انسان در بدن خود درد و ناخوشي را حس كرد براي كاهش درد به روش يا روش‌هايي متوسل شد و از همان زمان طبابت آغاز گرديد. طب سنتي در گذشته پيشه‌اي محسوب مي‌شد كه سلامت از دست رفته انسان را از طريق علم و عمل به بدن وي بازمي‌گرداند. طب سنتي در قديم به طب ركاء و طب‌العجائز و يا فولك مديسين مشهور بود. هر قوم يا هر مليتي از نظر داشتن طب سنتي بسيار غني هستند چرا كه براي درمان امراض مختلف به شيوه‌هاي خاص خود عمل مي‌نمودند. از ديرباز در ايران سابقة درخشان پزشكي و درمان وجود داشته است و دانشمندان سرشناس بسياري در اين علم ظهور كردند كه آثار آنها مورد تدريس و تحقيق بزرگ‌ترين مراكز علمي جهان بوده است.
  

طب سنتی,طب مکمل,گیاهان دارویی,مشاوره طب سنتی,طبیب خراسان
  
 نسخه مناسب برای چاپ

زيتون در طب سنتي
زيتون رسيده از نظر طب قديم ايران، گرم و قابض، ميوه نارس، سرد و خشك و روغن زيتون، گرم و خشك و برگ آن نيز گرم و خشك است. در طب سنتي از فرآورده‌هاي زيتون استفاده‌هاي متعددي مي‌شود كه از جمله آن مي‌توان به موارد زير اشاره كرد:
*دم كرده برگ زيتون داروي خوبي براي پايين آوردن فشار خون است. به این منظور 20 عدد برگ زيتون را داخل 300 گرم آب به مدت 15 دقيقه مي‌جوشانند و دو بار در روز يك فنجان مي‌نوشند.
*روغن زيتون نرم‌كننده و صفرابر است.
*روغن زيتون، كرم‌كش است.
*روغن زيتون براي رفع سرفه‌‌هاي خشك مفيد است.
*براي رفع خارش ناشي از گزيدگي حشرات، روغن زيتون را به محل گزيدگي مي‌مالند.
*مصرف روغن زيتون دفع كننده سنگ كيسه صفراست. براي اين منظور بايد با آب‌ليمو مصرف شود.
*بدن بچه‌هايي را كه مبتلا به نرمي استخوان و كم‌خوني هستند، با روغن زيتون ماساژ مي‌دهند و زير آفتاب مي‌گذارند.
*ماليدن روغن زيتون روي لثه‌ها براي درمان پيوره موثر است.
*براي برطرف كردن ترك پوست، گليسيرين و روغن زيتون را به مقدار مساوي با هم مخلوط كرده و بر موضع مي‌مالند.
*براي سر باز كردن جوش‌ها و كورك‌ها، ميوه‌ رسيده زيتون را له كرده و روي آنقرار مي‌دهند.
*براي معالجه نقرس، 5 گرم گل بابونه را در 40 گرم روغن زيتون مي‌خيسانند و آن را در آفتاب مي‌گذارند تا شيره بابونه به داخل روغن نفوذ كند. سپس آن را فشرده و صاف كرده و روي نقاط دردناك مي‌مالند.
*اگر بخواهند از ريزش موي سر جلوگيري كنند، سر را به مدت 10 شب با روغن زيتون چرب كرده، دستمالي روي سر گذاشته و مي‌خوابند، صبح آن را با شامپوي حاوي زرده تخم ‌مرغ مي‌شويند.
    
 نسخه مناسب برای چاپ

مفهوم و محتوای طب اسلامی و طب سنتی و نگاهی به برخی خصوصیات آنها

 مفهوم و محتوای طب اسلامی و طب سنتی و نگاهی به برخی خصوصیات آنها

دكتر محمد مهدی اصفهانی
رییس مرکز تحقیقات علوم قرآن، حدیث و طب
دانشگاه علوم پزشکی تهران
====================

مقدمه :
اگر چه در آثار منتشره شده بخصوص آثار غربیان مفهوم طب اسلامی غالباً مترادف با طب دوران تمدن اسلامی است و حتی در میان شخصیت های پزشكی این دوران، پزشكان غیر مسلمان نیز یافت می شوند اما آنچه كه ما در این مقاله درصدد ارائه آن هستیم معرفی طب اسلامی با مفهومی جدا از دانش پزشكی متداول در دوران تمدن اسلامی (یعنی آنچه كه فعلاً بیشتر به عنوان طب سنتی یا طب دانشمندانی مانند رازی و ابن سینا می شناسیم) می باشد. اگر چه واقعاً كلمه طب سنتی نیز برای طب دوره تمدن اسلامی ، واژه مناسبی بنظر نمی رسد زیرا میان طب عوام و فولكور با طب مدون دوران تمدن اسلامی تفاوت های بسیار ، تاجیك ها از كلمه طب نیاكان برای این منظور استفاده می كنند. عده ای نیز بر استفاده از واژه طب ایرانی اصرار می ورزند.
بهرحال نگاهی به طب اسلامی با دو مفهوم ذكر شده (مفهوم خاص- مفهوم متداول) و منشاء پیدایش آنها تا حدودی می تواند ما را به مقصود برساند.
  

طب سنتی,طب مکمل,گیاهان دارویی,مشاوره طب سنتی,طبیب خراسان
  
 نسخه مناسب برای چاپ

آشنائی با طب سنتی ایران (آشنایی با تاریخ و مبانی طب سنتی ایران - برداشت اولTRADITIONAL IRANIAN MEDICINE  (TIM

دکتر مهدی فلاح 
دستیار دکتری تخصصی طب سنتی ایران
دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
=====================
یکی از سؤالاتی که برای انسان همیشه مطرح بوده این است که خاستگاه اصلی طب و کلا حرفه پزشکی در کدام سرزمین بوده و چگونه مکاتب درمانی در جهان شکل گرفته است. بر اساس شواهد تاریخی، ایران منشاء طب در جهان بوده است. البته دیرینگی و آغاز پزشکی را در هیچ کشوری به درستی نمی توان یافت زیرا از همان زمان که بشر از ابتدای خلقت به درد و جراحت مبتلا گشته، در پی چاره جوئی و درمان برآمده و دست به نخستین اقدامات درمانی زده است. ولی به طور مکتوب نخستین فردی که بعنوان پزشک معرفی شده، حدود 7000 سال قبل از میلاد مسیح شخصی به نام تریتا در ایران بوده که توسط اهورا مزدا به زرتشت معرفی شده است.
  

طب سنتی,طب مکمل,گیاهان دارویی,مشاوره طب سنتی,طبیب خراسان
  
 نسخه مناسب برای چاپ
برو به صفحه  1 2 [3] 4 5 6 7 8 9

[-] كليات مباحث